ගොසිප් පුවත්ඡායාරුප ගැලරියේවිශේෂාංග

යහපත් අඹුසැමි සබඳතාවකට හොඳම උපදෙස්

හොඳ සන්නිවේදනය කැයි කියන්නේ යහපත් සම්බන්ධතාවක් වර්ධනය කරගැනීමට හැකිවන එක් ප්‍රධාන සාධකයකි. ඵලදායි සංවාදවලට ඉඩ සලසන සවන් දීමේ හා කතා කිරීමේ යහපත් හුවමාරුවක් තිබීම ඊට යෝග්‍ය වන්නේය. ඔබ ඔබේ සහකරු සමඟ ඕනෑවට වඩා වාද විවාද කරන්නේ නම්, ඔබ ඵලදායී ලෙස සන්නිවේදනය නොකරනු ඇත. ඔබේ සහකරු සමඟ ඔබේ සන්නිවේදනය කඩාකප්පල් කිරීමට හේතු කාරකයන් වන ක්‍රම කිහිපයක් මෙන්න.

1. සැමියාගේ හොඳ උත්සාහයකදී ඔබේ ස්ථාවරය 

බොහෝ විට පුද්ගලයකුට යම් දෙයක් ගැන තදින්ම දැනෙන විට ඔවුන් හැඟීම්වලට යටත් වේ. කාරණයක් කිරීමට උත්සාහ කරන අතරතුර කෑ’ගැ’සීම සමස්ත අරමුණෙන් ඉවතට ගැනීම පමණක් නොව තවදුරටත් ඔහු හා සංවාද කිරීමට අ’ප’හසු වන්නකි. ඔබ යම්යම් දේවල් සාකච්ඡා කරන විට කෑ’ගැ’සීම සහ ඉහළ පරාසයක් ඊට භාවිත කිරීමෙන් වැළකී සිටීම වඩාත් සුදුසුය.

2. උදාසීන – ආක්‍රමණශීලී මාර්ගයක් ගැනීම 

සැබෑ ගනුදෙනු කරන්නා මෙසේය. ඔබට සැබවින්ම දැනෙන දේ වසං කිරීමට යෑමේදී උපහාසාත්මක ලෙස කතා කිරීම බොහෝ විට ඔබ සහ ඔබේ සහකරු අතර ඇති දේවල් අවුල් කරයි. එමඟින් ඔහු, ඇය ඉතා අවදානමට ලක්විය හැකි අතර විවෘතව අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමෙන් ඔවුන්ව ව’ළක්ව’නු ඇත. මෙය සන්නිවේදන පරතරයක් ඇති කළ හැකි චි’ත්ත’වේගීය ගොඩනැඟීමකට තු’ඩු දිය හැකිය. එයින් ව’ළකි’න්න.

01

3. නිශ්චිත මතයක් තිබීම වෙනුවෙන් ඔබේ සහකරු විනිශ්චය 

විනිශ්චයන් සම්මත කිරීමෙන් ව’ළකි’න්න. ඔබේ අදහස් ඔහුට / ඇයට වැ’රැ’දි යැයි හැඟෙන අයුරින් ප්‍රකාශ කිරීමෙන් ව’ළකි’න්න. මිනිසුන් වෙනස් බව පිළිගැනීම කමක් නැත. දෙදෙනකු සමාන නොවන බව අවබෝධ කර ගැනීම වඩාත් පරිණත දෙයක්ය. යම් කරුණක් කිරීමට උත්සාහ කරන අතරතුර ඔබේ සහකරු විනිශ්චය කිරීම සහ අවිනිශ්චිත මාර්ගයක් ගැනීම විවිධ උප මට්ටම්ල ඇති ඔබේ සම්බන්ධතාවට දැ’ඩි ලෙස ප’හ’ර’දිය හැකිය.

4. සම්බන්ධතාවයේ වැ’රැ’දි වන සෑම දෙයක් සඳහාම සමාව ඉල්ලීම 

සමාව ඉල්ලීම හොඳයි, එය සෞඛ්‍ය සම්පන්නයි නමුත් ඕනෑවට වඩා ඕනෑ නැත. ඕනෑම සම්බන්ධතාවකදී තර්ක හා එකඟ නොවීම් සාමාන්‍ය දෙයකි. කෙසේ වෙතත්, වැරැදියට සිදුවන සෑම දෙයකටම වගකිව යුතු යැයි හැඟීම, ඒ ගැන ව’රද’කා’රී හැඟීමක් ඇතිවීම, අඩු ආත්ම විශ්වාසයක් සහ ඔබේ සහකරු අහිමි වීමේ භීතියේ සලකුණක් මතු කරවිය හැකිය.

සෑම දෙයකටම ඔබම වගකිව යුතු ඕනෑවට වඩා සමාව ඉල්ලීම නොදැනුවත්වම ඔබේ සහකරුට ඔහු, ඇය නිවැරැදි යැයි සිතන දෙයකට ඔබව හ’සුරු’වා ගැනීම ඇතැම්විට බලය ලබා දිය හැකිය. එය සැමවිටම නිවැරැදි නොවිය හැකිය. ඔබේ අඩුපාඩු පිළිබඳ වි’වේචනා’ත්මකව හා දැනුවත් වන්න. තත්ත්වය තේරුම් ගන්න. ඒ ඒ තත්ත්වයන්ට අනුව යම් යම් දේවල් දෙස බලා නිගමනය කරන්න. සමාව ඉල්ලන්න එ’පා. ඔබ අ’ව’දාන’මට හා බි’ය’ට පත්වීමට අවස්ථාවක් ඇතිකර නොගන්න. ඒ වෙනුවට ශක්තිමත් වී ඔබේ ස්ථාවර තබා ගන්න.

02

(Femina සඟරාව ඇසුරිනි)

සුලක්ඛන ජයවර්ධන – මව්බිම පුවත්පත ඇසුරිනි 

Related Articles

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x