ගොසිප් පුවත්ඡායාරුප ගැලරියේතරු හුට පට

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ ටෙස්ට් ලකුණු 10,000 ඉක්මවූ පළමු ක්‍රීඩකයාගේ පුංචි පවුල

දෙනගමගේ ප්‍රබෝත් මහේල ද සිල්වා ජයවර්ධන ලෙස 1977 මැයි 27 උපත ලද ඔහු ලාංකේය ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ රන් අකුරුන් තම නම සටහන් කළ අපූර්ව චරිතයකි. මහේල ජයවර්ධන ලෙසින් ලෝ පුරා ප්‍රකට ඔහු, ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් පුහුණුකරුවෙකු සහ හිටපු ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයෙකි. මහේල 1997 අගෝස්තු මාසයේදී සිය පළමු ටෙස්ට් ක්‍රිකට් තරගය ආරම්භ කළ අතර ඉන් අනතුරුව 1998 ජනවාරි මාසයේදී ඔහුගේ එක්දින ජාත්‍යන්තරය 2006 දී ආරම්භ විය. 2006 දී ඔහුගේ කණ්ඩායමේ සගයා වූ කුමාර් සංගක්කාර සමඟ එක්ව ජයවර්ධන ලකුණු 624 ක් රැස් කරමින් පළමු පෙළ ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ ඉහළම සබඳතාව පිහිටුවීය.

01

02

දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව ශ්‍රී ලංකාව සහභාගී වූ පළමු ටෙස්ට් තරඟයේ තුන්වන කඩුල්ලයි. ඔහු වසර 18 ක පමණ කාල පරාසයක් තුළ ශ්‍රී ලංකාව නියෝජනය කරමින් ජාත්‍යන්තර තරග 652 කට පෙනී සිටියේය. ඔහුගේ ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් දිවිය තුළ දී ඔහු සෙසු ප්‍රවීණ ක්‍රීඩක කුමාර් සංගක්කාර සමඟ සෞඛ්‍ය සම්පන්න සබඳතාවක් සහ මිත්‍රත්වයක් ඇති කර ගත්තේය.

මහේල ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ ටෙස්ට් ලකුණු 10,000 ඉක්මවූ ප්‍රථම ක්‍රීඩකයා වන අතර සනත් ජයසූරියගෙන් පසු එක්දින තරග වලදී ලකුණු 10,000 ඉක්මවූ දෙවන ශ්‍රී ලාංකික ක්‍රීඩකයා ද වේ. මහේල ජයවර්ධන දැනට ශ්‍රී ලංකා ජාතික ක්‍රීඩා සභාවේ සභාපති ලෙස කටයුතු කරයි. දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව ජයවර්ධනගේ වැඩිම ටෙස්ට් ලකුණු සංඛ්යාව වන 374 ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ දකුණත් පිතිකරුවෙකු ලබා ගත් ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාව වේ.

03

04

සංගක්කාර සමඟ එක්ව ටෙස්ට් තරග වලදී 3 වන කඩුල්ල සඳහා වැඩිම වෘත්තීය සබඳතාවක් වාර්තා කළ ඔහු ලකුණු 5890 ක් රැස් කරමින් රාහුල් ඩ්‍රැවිඩ් සහ සචින් තෙන්ඩුල්කාර්ගේ ලකුණු 582 ඉක්මවා ගියේය.

ජයවර්ධන 2014 අයිසීසී ලෝක විස්සයි 20 ජයග්‍රහණය කළ කණ්ඩායමේ ප්‍රධාන සාමාජිකයෙක් වූ අතර 2007 ක්‍රිකට් ලෝක කුසලානය, 2011 ක්‍රිකට් ලෝක කුසලානය, 2009 අයිසීසී ලෝක විස්සයි 20 සහ 2012 අයිසීසී ලෝක විස්සයි 20 තරගාවලියේ අවසන් මහා තරගයට සුදුසුකම් ලැබූ කණ්ඩායම නියෝජනය ද ඔහුගේ ක්‍රිකට් ජීවිතයේ කොටසක් ලෙස දැක්විය හැකිය.

1977 දී කොළඹ දී සුනිලා සහ ජෙනරත් ජයවර්ධනට දාව උපත ලද මහේල ඔහුට වයස අවුරුදු 16 දී මොළයේ ගෙඩියක් හේතුවෙන් මියගිය ඔහුගේ එක් බාල සොහොයුරෙකු වූ ධීෂාල් අහිමි විය. මෙය මහේලට මානසිකව බලපෑ අතර, ඔහුගේ ක්‍රිකට් දිවිය කලක් නතර කරවූ සිදුවීමක් ලෙස ද මෙය සටහන් වෙයි. අවසානයේදී, ඔහුගේ දෙමාපියන් සහ සගයන් විසින් ඔහුගේ වෘත්තිය නැවත ගොඩනඟා ගැනීමට ඉදිරියට යාමට ඔහු පොළඹවා ඇත.

05

06

මහේලගේ බිරිඳ ක්‍රිස්ටිනා මල්ලිකා සිරිසේනයි. ඇය ගුවන් සේවිකාවක් ලෙස කලක් සේවය කර ඇත. ඔවුන්ට සංසා ආර්යා ජයවර්ධන නම් එක් දියණියක ද සිටියි. කාලයක් මහේල ජයවර්ධන දික්කසාද වූ බවට කටකතා පැතිරෙන්නට පටන් ගත් අතර මහේලට පමණක් නොව ඔහුගේ ආදරණීය පවුලට ද ආදරය කරන බොහෝ රසිකයන් දැඩි කලකිරීමට හා කණගාටුවට එම පුවත් හේතු විය. මීට පෙර මහේල සහ ඔහුගේ බිරිඳ ක්‍රිස්ටිනා දෙදෙනාම එක් අස්ථායි ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගිය නමුත් දැන් ඔවුන් සතුව වෙනම සමාජ මාධ්‍ය ගිණුම් පවතියි.

(උපුටාගැනීම – ceylon24x7.com වෙබ් අඩවියෙනි)

Related Articles

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x